Financování

Od samého počátku si připravte základní rozpočet celé akce (náklady a příjmy). Výhodou sousedských slavností je, že vzájemnou výpomocí, výpůjčkou a spoluprací se dá na lecčem ušetřit. Někdo půjčí židle, napeče, někdo pomůže postavit pódium, zpřístupní své prostory, půjčí vybavení apod. Zároveň ušetříte i na dopravě, jelikož se veškeré zdroje nachází kolem vás.

Spolek AutoMat NEHRADÍ náklady spojené s pořádáním jednotlivých slavností, především NEHRADÍ dopravní značení, ani neposkytuje mobiliář či nezajišťuje program v dané lokalitě (potřebné dopravní značení v rámci záboru lokality se nejčastěji pohybuje v řádech několika tisíc korun).

Nejčastější výše rozpočtu pro malou, sousedskou lokalitu bývá cca 10.000 Kč. Vždy však záleží na vašem individuálním pojetí, schopnosti zapojovat ostatní a náročnosti programu.

Poplatek AutoMatu

Pro pražské organizátory a organizátorky chystáme od roku 2025  zpoplatnění účasti v projektu Zažít město jinak. Je to servisní poplatek za služby, které jsme 19 let poskytovali zcela zdarma, a také za licenci – tedy spojení s celorepublikovým lovebrandem. Výše poplatku za účast na slavnostech a využití značky Zažít město jinak se bude lišit podle charakteru sousedské lokality. Bude ale nastavená tak, aby byla přijatelná pro malé sousedské lokality, které si vše zajišťují svépomocí, i pro velké, víc festivalově laděné slavnosti. Pro nekomerční slavnosti s přesahem do proměn veřejného prostoru chystáme možnost podpory ze systému interních grantů. Na základě kritérií bude vybraným lokalitám umožněno účastnit se za symbolický poplatek. Naším cílem zůstává podpora a edukace aktivního občanstva a komunit sousedů, kteří se zajímají o kultivaci své ulice či čtvrti.

Časté náklady pořádání slavnosti

Je třeba si předem promyslet finanční náročnost vaší slavnosti, popřípadě si připravit finanční plán a zdroje.

Technické zajištění akce: nejčastěji náklady na elektřinu, pronájem mobilních WC, honoráře umělcům*kyním, drobné materiální náklady (například na výzdobu lokality nebo následný úklid) a v neposlední řadě náklady na dopravní značení (pokud je vaše akce na ulici). Náklady na dopravní značení se pohybují v řádech několika tisíc, přičemž jedna standardní dopravní značka vychází cca na 500 Kč. V extrémních případech (složitá objízdná trasa, nutný projekt na přepnutí semaforů apod.) se může částka vyšplhat ke 20.000 Kč. Finální cena dopravního značení je známa až po podání žádosti na předmětný úřad. Předem ji nelze odhadnout.

Jak ušetřit/kde hledat zdroje

  • zpoplatněte umístění stánků ve svém záboru (dražší pro komerční, levně pro neziskové a charitativní účastníky slavností)

  • benefiční prodej nápojů a občerstvení

  • motivujte místní, aby např. napekli či uvařili a za své výtvory vybírali dobrovolné příspěvky

  • spolupráce se sociálními podniky v okolí – podpoříte je a zároveň sami sebe (mají nižší ceny)

  • volte šetrnou produkci – nákladné podium skvěle nahradí dvě palety a židle, místní umělec může vystoupit akusticky, za minimální honorář, nebo úplně bez nároku na něj či za možnost občerstvení, úhradu cestovních nákladů apod.

  • využívejte pomoci dobrovolníků

  • pokuste se získat sponzorský dar od místních podniků/firem – přitom ale mějte na paměti, že finanční zájem by neměl být v rozporu se smyslem akce

  • zkuste crowdfunding (k tomu slouží platformy jako donio, HitHit nebo Startovač), nebo využijte barter

  • grantové výzvy městských částí

Granty

Sledujte i grantové výzvy, které jsou stále častěji zaměřeny na podporu sousedských a komunitních aktivit. Zkuste si podat grant. Pozor, většinou je třeba žádat s předstihem, nejčastěji v průběhu předchozího roku (příklad pro akce v roce 2025 se žádá například v září roku 2024), záleží vždy na příslušné grantové výzvě. 

Nadace velkých firem mají tzv. zaměstnanecký fond (Nadace Avast, Veolia, KPMG). Pokud znáte jejich zaměstnance, zkuste jim navrhnout, aby vás přihlásili k žádosti o grant. Zdroje lze také získávat od jednotlivých městských částí, respektive obcí, popřípadě od Nadace VIA.

Dostupné granty

Dotace některých městských částí Prahy, měst a obcí – přehled dotačních a grantových výzev naleznete na webových stránkách  jednotlivých městských částí (obzvlášť jsou vhodné výzvy pro oblast kulturní či pro spolky a spolkovou činnost).

Nadace Via – https://www.nadacevia.cz/nabidka-programu/

Programy komerčních subjektů – firemní nadace

Výzvy na Facebooku

O různých grantových výzvách informujeme i na FB (viz skupina „Děláme Zažít město jinak“) nebo v newsletteru Zažít město jinak.

Městské granty a dotace (- výzvy je třeba pravidelně sledovat):

Praha 1 – tradičně vypisuje výzvy na další rok do 8.12. roku předchozího, tedy pro rok 2025 je termín podávání žádostí do 8.12. 2024

Dotace v oblasti kultury, spolkové činnosti, ochrany kulturního dědictví

 

Praha 2 – podání v Grantysu

https://www.praha2.cz/vismo/osnova.asp?id_org=80102&id_osnovy=86215&n=granty

 

Praha 3 – dotační výzvy vypisuje standardně k 21. 9. předchozího roku, tedy na rok 2025 je nutno žádat do 21. 9. 2024

https://www.praha3.cz/samosprava/kompetence-clenu-rmc/dotace/dotace-2025

 

Praha 4 – vyhlašuje koncem ledna příslušného roku

https://www.praha4.cz/Dotacni-programy-mestske-casti-Praha-4-na-rok-2025.html

 

Praha 5 – vyhlašuje do začátku listopadu příslušného roku, tedy na rok 2025 je nutno žádat do 5. 11. 2024

https://www.praha5.cz/praha-5-vyhlasila-programove-dotace-2025/

 

 

Praha 6 – rozcestník, kde je potřeba seznámit se s podmínkami konkrétních dotačních výzev – kultura a volný čas

https://praha6.cz/dotace/dotace-rozcestnik.html

 

 

Praha 7 – žádost o dotace se podávají v termínu od 4. do 8. 11. předchozího roku, tedy na rok 2025 se žádalo do 8. 11. 2024 v dotačním portálu Grantys

Programové dotace

 

Praha 8

https://www.praha8.cz/Granty-a-dotace.html

 

Praha 9

https://www.praha9.cz/urad-a-samosprava/povinne-informace/granty-a-dotace

 

Praha 10

https://praha10.cz/dotace/dotacni-rizeni-2025

 

 

INDIVIDUÁLNÍ DOTACE
(sekundární dotační pilíř)

Vedle klasických dotačních výzev jsou na radnicích otevřené v daném kalendářním roce i individuální dotace a žádosti lze podávat průběžně. Individuální dotace jsou určeny jako doplňkový, sekundární dotační pilíř k programovému dotačnímu řízení (primární dotační pilíř), a to především pro neplánované a nahodilé akce vzniklé v průběhu daného kalendářního roku. Pokud byla daná akce podpořena plně či částečně programovou dotací, již nelze na danou akci žádat o dotaci individuální.

 

V jakém případě požádat o individuální dotaci?

Pokud jste žádali o programovou dotaci a nebyli jste úspěšní.

Pokud jste neměli možnost podat žádost prostřednictvím programového dotačního řízení, neboť rozhodnutí o realizaci akce padlo po uzávěrce programového dotačního řízení či v průběhu daného roku.

 

Proč požádat o individuální dotaci?

Protože chceme realizovat akci, která by bez finanční podpory byla nerealizovatelná či obtížně realizovatelná.

 

Kdy požádat o individuální dotaci?

Kdykoliv během daného kalendářního roku.

 

S čím musíte u individuálních dotací počítat?

Finanční prostředky na individuální dotace jsou omezené.

Výše finanční podpory úspěšných projektů není závratná, zpravidla se jedná o nižší podporu než v programových dotacích.

Na poskytnutí dotace není právní nárok.