V den slavností zkuste omezit počet aut organizátorů*ek na minimum. Často se pletou s nepřeparkovanými auty. Proto je vhodné je nějak označit. Vyložte zboží a zaparkujte poblíž. Vyparkovanou oblast využijte pro své aktivity.
Bezbariérový přístup
Je důležité dávat pozor, abychom při odstraňování námi vnímaných bariér nevytvářeli bariéry jiné. Nechávejte průjezdné nájezdy na chodníky, aby sem bylo možné vyjet na vozíku. Věnujte zvýšenou pozornost nevidomým, protože se v okolí svého bydliště orientují po paměti a najednou je všechno jinak.
Elektřina
Nejsnadnější je brát elektřinu přímo od spřízněných kaváren, obchodů nebo škol. Tam, kde to nejde, nebo to nestačí, se můžete připojit na zdroj veřejného osvětlení, kde si zařídíte odběr. Důrazně nedoporučujeme diesel agregáty, které jsou hlučné a zamořují okolí. Kabeláž umístěte tak, aby nikomu nepřekážela a aby nedošlo ke zkratu (umístěte do spár, překryjte kobercem, prkny).
Hudba
Během sousedských slavností vy i místní oceníte spíše akustickou hudbu – nebudete tak rušit ty, kdo se akce nechtějí účastnit, a navíc si lidé budou moct mezi sebou v klidu povídat. Upozorňujeme, že za veřejné hudební produkce je ve většině případů nutné uhradit poplatky OSA. Nahlášení si zařizujete sami a provádí se pomocí online formuláře.
Městská policie
Na mnoha místech se osvědčila komunikace s Městskou policií. Ohlaste jim včas dopředu akci a sami vám ušetří práci. Mohou vám pomoci s ohlídáním vjezdů do záboru a případně řeší i nepřeparkování vozidla. V Praze jsou lokality hlášeny společně, ale ani v tomto případě nemusí být na škodu kontaktovat místní stanici MP.
Odpad a recyklace
Zajistěte dostatek košů a nezapomeňte třídit odpad. Pokud nemáte vlastní koše, stačí pověsit plastové pytle na sloupy, zeď. Informujte zapojené podniky a organizace o snaze zamezit zbytečnému nadužívání materiálů (např. jednorázové obaly), podporujte domácí produkty nebo zkuste využít věci, které vám leží doma (přepravky, palety, zavařovací sklenice, krabice od zásilek aj.). Vyhýbejte se používání plastů v malých lokalitách využitím vlastních (zapůjčných) nádob, ve větších používáním zálohovaných (vícenásobně použitelných) kelímků. Na biologicky rozložitelné alternativy plastu myslete i při servírování jídla. Další tipy k tomu, jak připravit ekologicky i ekonomicky šetrnou slavnost najdete v našem Ekomanuálu, který najdete ve sdílené složce organizátorů.
Po ukončení sousedské slavnosti je vždy zapotřebí dát ulici do původního stavu. Pokud v okolí slavnosti nemáte dostatečný počet kontejnerů (na směsný či tříděný odpad), bude zapotřebí si objednat vlastní.
Parkování pro kola
Zajistěte dostatek míst pro parkování kol. Stačí oplocenky, které lze zapůjčit společně s dopravními značkami.
Pojištění
Pojištění na tento typ akce není povinné. Z vlastních zkušeností ale víme, že se vždy hodí mít člena týmu, který má pojištění odpovědnosti za škodu.
Prodej
Zejména si dávejte pozor na pravidla tržního řádu, která regulují prodej v jednotlivých obcích a městských částech. I když je akce osvobozena od regulačního poplatku, prodejní stánky mohou a často jsou městskou částí zpoplatněny.
Záchody
Nejjednodušší je dohodnout se s obchody či provozovateli kaváren, aby zpřístupnili své záchody veřejnosti, například formou barteru (výměnný „kompenzační“ obchod). V určitých případech může být zajištění mobilních WC (cca jeden záchod pro 50 žen, respektive pro 100 mužů) podmínkou udělení záboru (tuto informaci vám sdělí obecní úřad). Myslete i na bezbariérovost, mobilní záchody neumisťujte na chodníky a umožněte k nim rovný přístup.